| Camera | 48MP+12MP+12MP Main, 12MP Font | |
|---|---|---|
| Display | 6.5 Inches OLED Display | |
| Sim | Nano-SIM and eSIM | |
| OS | Android 13 | |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) | |
| RAM | 12GB RAM | |
| Memory | 256GB, 512GB ROM | |
| Battery | 5000 mAh Li-Po Battery |
| Name | Sony Xperia 1 V 5G |
|---|---|
| Model | Xperia 1 V 5G |
| Price | Exp Tk 180,000 |
| Brand | Sony |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2023, May 11 |
|---|---|
| Launch Date | Released 2023, July 28 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66 |
| Network 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | OLED capacitive touchscreen, 1B colors |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches, 98.6 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1644 x 3840 pixels, 21:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~643 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Primary Camera | 48MP 12MP 12MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 12MP |
| Camera Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, eye tracking HDR |
| Video | 4K@24/25/30/60/120fps HDR, 1080p@30/60/120fps; 5-axis gyro-EIS, OIS 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 5-axis gyro-EIS |
| Body Dimensions | 165 x 71 x 8.3 mm (6.50 x 2.80 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 187 g (6.60 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Body Color | Black, Khaki Green, Platinum Silver |
| Operating System | Android 13 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 256GB, 512GB UFS ROM |
|---|---|
| Memory External | MicroSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 12GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz audio Dynamic vibration system |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE Audio, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, video output |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum Native Sony Alpha camera support |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Japan |
|---|---|
| Other Features | 30W wired, PD3.0, PPS, 50% in 30 min (advertised) |
Display: 6.82 inches LTPO OLED Display
Camera: 48MP+48MP+40MP Main, 13MP Front
Chipset: Kirin 9000S (7 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0 (China)
Battery: 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 8.03 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+12MP Main 16MP+16MP Front Camera
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Origin OS Ocean
Battery: 4800 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.4 Inch Super AMOLED
Camera: 50 MP Main, 24 MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 855
RAM: 10 GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo
Battery: 7000 mAh Li-Ion Battery
View Details →